Блог

Специфіка ринку землі в Україні, її продаж на торгах

Парламент України 31 березня ц.р. прийняв закон про запровадження вільного ринку землі. Скасування майже двадцятирічної заборони торгівлі сільськогосподарськими землями може прискорити економічне зростання України. Однак доступ до ринку іноземних інвесторів не є передбаченим.

Закон скасовує існуючу заборону на торгівлю сільськогосподарськими землями з 1 липня 2021 року, але за кількома винятками. Протягом перших двох років її дії лише фізичні особи з українським громадянством зможуть придбати сільськогосподарські землі — не більше 100 гектарів без урахування земель державної власності. З січня 2024 року право придбання також буде надано підрозділам місцевого самоврядування, державі та юридичним особам, за винятком банків та іноземних організацій, причому ліміт буде збільшено до 10 000. га. 

Ринок землі і його специфіка у розрізі зняття мораторію на продаж сільгоспугідь

У 2001 році був прийнятий Земельний кодекс України, який встановлював право власності на сільськогосподарські землі. Однак, оскільки справедливо вважалося, що країна не готова запровадити вільну торгівлю сільськогосподарською нерухомістю — навіть через відсутність земельного кадастру — допуск цієї торгівлі був призупинений (за умови введення мораторію в українській юридичній номенклатурі) поки не були дотримані необхідні умови.

Припинення права купівлі-продажу сільськогосподарських земель з року в рік продовжувалось до 2019 року з політичних та соціальних причин. За цей час відбулися два дуже важливі процеси. Першим було зосередження сільськогосподарського господарства — в агрохолдинги, компанії, що управляють десятками, а то й сотнями тисяч гектарів, орендованих у власників лісів. Десять найбільших агрохолдингів України орендують загалом 2,8 млн.га землі.  Власники цих підприємств поступово стали однією з найважливіших груп політичного тиску в країні, поряд з олігархами, що працюють у важкій промисловості.

Специфіка ринку землі та її реалізація на електронних торгах

Популярність процедури електронних торгів поступово зростає, а відсоток кількості процедур, які присуджуються в формі запиту ціни, зменшується — це випливає з попередніх даних, представлених Управлінням державних закупівель про вартість ринку і порядок укладання державних контрактів в 2010 р. Ця тенденція підтверджує як правильність, так і ефективність діяльності, що проводиться Управлінням державних закупівель, мета якої — обмежити використання неконкурентних процедур (що, безсумнівно, є процедурою запиту цін) і замінити їх можна використовувати з прозорими і конкурентними процедурами, такими як електронні торги.

Пройдіть просту процедуру реєстрації та приймайте участь у прозорих аукціонах земель сільськогосподарського призначення https://uub.in.ua/post/RinokzemlyogospetsifkakupitisgdlyankunaProzoroProdazh.

Вам также может понравиться...